Blog School for Future
Štěstí přeje připraveným
School for Future, 29.03.2025
Gymnázium School for Future uspořádalo 29. března workshop s přípravou na písemnou přijímací zkoušku Cermat.
Aby člověk úspěšně zvládl přijímací zkoušky Cermat, měl by nacvičit efektivní řešení testových úloh v časovém limitu, rychlé a přesné počítání v matematice, porozumění textu a práci s pravopisem v češtině. Důležité je osvojit si strategie pro různé typy úloh, naučit se zvládat stres a soustředit se i pod tlakem. Sebedůvěru posílí důkladná příprava, ke které přispělo také naše gymnázium.
Učiteli našeho gymnázia vychází nová kniha
Nakladatelství Vyšehrad, 26.3.2025
Netradiční kroniku největšího konfliktu lidských dějin připravil k osmdesátému výročí skončení druhé světové války historik a garant dějepisu na gymnáziu School for Future Jan Adamec. Unikátní historická publikace se jmenuje „Kronika druhé světové války“.
číst celý článekKdyž víš, jak na to, je to snadné
School for Future, 10.03.2025
V příštím týdnu čekají uchazeče o studium na School for Future přijímací pohovory.
„Je to příležitost, aby si škola i student v rámci neformálního rozhovoru potvrdili, že chtějí následující čtyři roky společně růst. Studenti spoluutváří atmosféru na škole a my máme zájem o studenty, kteří s námi ladí," uvedl ředitel School for Future Aleš Pištora.
Jsme si vědomi, že motivační rozhovor může být pro budoucí studenty stresující. Proto jsme pro ně připravili workshop, kde měli možnost se na pohovor lépe připravit. Studenti tuto příležitost velmi ocenili a z workshopu odcházeli s jasnější představou o tom, jak bude pohovor probíhat.
Všem uchazečům držíme palce!
Pozvánka na četbu Dantovy Božské komedie
School for Future, 2.02.2025
Ve středu 12. února od 18 h začíná v Domě čtení Městské knihovny v Praze (Ruská 192, Praha 10) cyklus literárních večerů pro veřejnost – jeden ze spřízněných projektů Gymnázia School for Future. Čtenáři každý týden společně s lektory Alexandrou Brockovou a Felixem Geislerem obrazně sestoupí do Dantova Pekla. Garantem programu je náš kolega Ján Hreško.
Klub tvoří neformální větev našeho gymnázia a zároveň komunitu přátel školy, kteří sdílejí zájem o inspirativní myšlenky a diskuse. Naším cílem je, aby vzdělávání nebylo jen o učebnicích, ale i o objevování, sdílení a přemýšlení v širších souvislostech.
detail pozvánkyU cvičných přijímaček žáci narazili. A shání doučování nebo rovnou jinou školu
Hospodářské noviny, 06.02.2025
Poslední lednové úterý si devát’áci mohli ve školách vyzkoušet nanečisto přijímací zkoušky z češtiny a matematiky. Poznali tak atmosféru skutečných testů, které je čekají v dubnu, ale řada z nich zároveň ztratila motivaci přihlásit se na vysněné školy...
„Pokud jste u přijímaček nanečisto narazili na obtížnosti, nevzdávejte to! Důležité je zjistit, kde máte mezery, a pracovat na nich systematicky. Stanovte si plán, požádejte o pomoc, kde je třeba, a hlavně se nesnažte jen memorovat – pochopení principu vám pomůže zvládnout i složitější úlohy. Každá zkouška je příležitost posunout se blíž ke své vysněné škole!"
Radí maturantům Martin Konečný, garant pro přírodní vědy a matematiku gymnázia School for Future.
Škola otevřená do budoucnosti
Seznam.cz, 05.02.2025
„Od školy většinou chceme, aby své studenty připravila na budoucnost. Očekáváme, že si její absolventi poradí v reálném životě. Nebude škola ale vždy o krok pozadu za vývojem společnosti? A je v silách učitelů, aby nezaostávali za pokrokem v poznání?"
Nad školami budoucnosti se zamýšlí ředitel School for Future Aleš Pištora.
Co funguje v jedné třídě, v jiné už nemusí, říká fyzikář, který chce dostávat hodnocení od dětí
Reportér, 15.09.2024
Učebnice skoro nepoužívá, je přesvědčený, že nejsou potřeba. Stejně tak nepraktikuje strohý výklad, děti podle něj stejně neudrží pozornost. Místo toho chce, aby jeho studenti co nejvíc pracovali sami. Dává otázky – a chce, aby děti samy nacházely odpovědi. Rozdává pracovní listy – a chce, aby si je studenti na konci i vyhodnotili. A ještě jednu věc po nich požaduje. Aby mu sdělovali, co si o jeho výuce myslí.
„Z dotazníků mi vyplynulo, že každému dítěti vyhovuje něco jiného. Takže jsem se do výuky snažil zahrnout opravdu různé aktivity. Tak, aby se každý aspoň chvíli cítil dobře,“
říká Martin Konečný, garant pro přírodní vědy a matematiku gymnázia School for Future.
Někdy to ve školách nemají těžké jen nadaní žáci, ale i inovativní učitelé
Heroine, 08.12.2023
Učí matematiku a fyziku, ale učebnice nepoužívá. Žáky pravidelně žádá, aby mu vystavili hodnocení – a jejich názor bere vážně. Věří, že zásadnější než známkovat je vést děti k tomu, aby se posouvaly. A za důležité v kontextu vzdělávání pokládá i slušné chování či umění komunikovat.
„Ideální je v každém případě citlivé vedení a otevřené prostředí, ve kterém se věci bezprostředně komunikují, ale to už se dostáváme k tomu, že nakonec stejně vidím jakousi ideální školu, kterou bych chtěl ve výsledku jednou nejen vést, ale založit,"
svěřil se časopisu Heroine Martin Konečný, garant pro přírodní vědy a matematiku gymnázia School for Future.